Обрати сторінку

JACOB SHAW IN LVIV

Джейкоб Шоу, надзвичайний віолончеліст із Копенгагена, 21 квітня дасть єдиний концерт у Львові!
Наймолодший випускник паризької консерваторії École Normale de Musique по класу віолончелі, у 2014-му закінчив Королівську данську академію музики у Копенгагені. Надзвичайно успішний дебют у 2015-му у Карнеґ Холлі приніс йому багато контрактів на концерти та записи CD в Америці. Лауреат 16-х конкурсів за десять років.
Джейкоб концертує на п’ятьох континентах, грає по 80 концертів на сезон, викладає у власній безкоштовній школі Scandinavian Cello School. Разом із батьком-альтистом та сестрою-скрипалькою організовував Festival International de Musique de Chambre у Франції. Джейкоб фонтанує оригінальними ідеями. Наприклад, започаткував альтернативний рух для нового покоління любителів класичної музики – Radical Classic. А його проект Fortissimo – це перформанс із гарної музики і гарної їжі.
В Органному залі у виконанні Шоу ми почуємо витончений класичний репертуар: Сен-Санса, Баха, Форе, Поппера і Чайковського.
Елітарна музика у віртуозному виконанні!
Джейкоб Шоу – віолончель
Ukrainian Festival Orchestra
дириґент Іван Остапович
  • К. Сен-Санс – Allegro appassionato, op.70
    Й.-С. Бах – Air
    Г. Форе – Елегія для віолончелі та оркестру, op. 24
    Д. Поппер – Угорська рапсодія, op.68
    П. Чайковський – Nocturne op 19 №4
  • а також твори Каліннікова, Гріга та українська народна пісня.
Тривалість: 1.5 години, у двох відділах

Угорська рапсодія у виконанні британського віолончеліста

Джейкоб Шоу та Ukrainian Festival Orchestra продемонструють свою майстерність, виконавши відому рапсодію Давіда Поппера.

Ім’я чеського композитора Давіда Поппера відоме здебільшого віолончелістам завдяки етюдам, на яких вони вчаться грати. Окрім цього, він був одним із тих, хто започаткував нову еру гри на віолончелі та створив багато майстерних творів для свого улюбленого інструменту. Не всі композиції збереглися, але Угорська рапсодія, опус 68, є одним із визнаних шедеврів.

Поппер написав рапсодію 1894 року, коли йому вже виповнилося п’ятдесят. На той час він уже вісім років викладав у Королівській музичній академії у Будапешті. Тож не дивно, що композитор зміг так щиро передати угорську мелодику в цьому творі.

Віртуозні пасажі, під час виконання яких здається, що у віолончеліста зараз піде дим з-під пальців, високі позиції, складний ритмічний малюнок, усі види штрихів смичком – солістові є що показати у цьому творі. Не дарма вважається, що Поппер писав свою музику, аби продемонструвати власну виконавську майстерність. Опус 68 спочатку призначався віолончелі та фортепіано, пізніше була створена оркестрова версія.

Угорська рапсодія – дуже радісний та світлий твір. Слухаючи його, важко не пуститися у танок, а після фінальних акордів – не посміхатися. 21 квітня цей твір разом з іншими віолончельними шедеврами виконуватиме у Львівському органному залі Джейкоб Шоу та Ukrainian Festival Orchestra під дириґуванням Івана Остаповича.

 

Елегантна ностальгія в Органному залі

У суботу, 21 квітня, віолончеліст Джейкоб Шоу виконає Елегію Габріеля Форе разом з Ukrainian Festival Orchestra та Іваном Остаповичем у Львівському органному залі. 

Елегію op. 24 Габріель Форе написав 1880 року, після шаленого успіху його Першого фортепіанного квартету. За задумом композитора, Елегія мала стати повільною частиною сонати для віолончелі та фортепіано. Проте сонату він так і не написав, а 1883 року опублікував Елегію як самостійний твір і присвятив її віолончелісту Жюлі Лебу. У грудні того ж року Леб уперше виконав її на сцені, сам Форе грав на фортепіано.

Той рік був дуже щасливим для композитора. Він одружився з Марі Фрем’є, у них народився перший син Емануель, який згодом став відомим морським біологом. Другий син, Філіп, народився 1889-го, став письменником і залишив мемуари про свого батька.

Елегія набула надзвичайної популярності. 1901 року Форе створив її оркестрову версію, яку того ж року представив публіці. На віолончелі грав Пабло Касальс, а композитор цього разу був у ролі дириґента.

Саме оркестрову версію Елегії виконають 21 квітня у Львівському органному залі британський віолончеліст Джейкоб Шоу та Ukrainian Festival Orchestra під керівництвом Івана Остаповича.

“Елегантна ностальгія” – так характеризують цю музику знавці. Після короткого оркестрового вступу віолончель починає співати повільну, глибоку низхідну мелодію. У ній чути сум і жаль, але ще немає розпачу. Друга тема народжується в оркестрі. Вона світліша, жвавіша й несе надію на те, що зрештою все буде добре. Але безжальна доля знову вривається у музичне полотно швидкими пасажами, і віолончель повертається до першої теми, але вже на октаву вище. Це кульмінація твору – розпач і ридання. Завершується Елегія тою самою мелодією, що спускається все нижче і нижче, змушуючи віолончель звучати як контрабас. Врешті, мелодія затихає, ніби зникає у вічній темряві.

Попри мінорність, цей твір хочеться слухати знову і знову. Мабуть, по-справжньому сумна музика лікує зранені серця. А у першокласному виконанні – ще й збагачує душу. Органний зал запрошує усіх, хто потребує музикотерапії, на концерт 21 квітня. 

 

Віолончельна “пристрасть” Сен-Санса

У суботу, 21 квітня, віолончеліст Джейкоб Шоу виконає Allegro Apposionato Сен-Санса разом з Ukrainian Festival Orchestra та Іваном Остаповичем у Львівському органному залі.

Французький композитор Каміль Сен-Санс по-новому відкрив інструментальну музику у часи, коли всі захоплювалися операми. Пісенний мелос, рухлива ритміка, різноманітність фактури та паризька вишуканість стилю і досі роблять йому славу одного з найулюбленіших композиторів-інструменталістів.

На початку 1870-х Сен-Санс багато писав для віолончелі – інструменту, до якого він завжди був небайдужим. У цей період композитор створив першу віолончельну сонату та перший концерт для віолончелі з оркестром. 1873 року з’явилася Allegro Apposionato op.43 – маленька п’єса у формі скерцо. 1875-го твір був уперше опубліковали та виконали.

Коротка і жвава п’єса була написана для відомого віолончеліста Жюля Лазере, якому Сен-Санс присвятив й інші твори. Спочатку композитор надав у супровід віолончелі лише фортепіано, але 1846 року зробив також оркестровий варіант п’єси.

П’ятихвилинна та яскрава Allegro Apposionato стала чудовим номером “на біс”. Allegro – музичний термін, який позначає швидкий темп. Apposionato перекладається як “пристрасний”, “натхненний”. Саме так слід виконувати цей твір.

Після короткого оркестрового вступу віолончель вривається зі жвавою головною мелодією, яку змінює тема іншої тональності, побічної. Обидві теми повторюються ще раз, а на завершення головна тема повертається, щоб привести до коди. Твір звучить і виглядає ефектно, адже експресивні штрихи змушують віддаватися музиці навіть найскромніших виконавців.

Особливу популярність п’єса отримала на початку XX століття, коли її включив до свого репертуару відомий іспанський віолончеліст Пабло Касальс. Сьогодні твір із радістю виконують віолончелісти усього світу. 21 квітня Allegro Apposionato op. 43 Каміля Сен-Санса серед інших творів у Львівському органному залі зіграє британський віолончеліст Джейкоб Шоу в супроводі Ukrainian Festival Orchestra під дириґуванням Івана Остаповича. І це не єдина перлина концерту!